Вермикуліт

  Вперше вермикуліт виявлений на початку XIX століття, промислове застосування отримав лише через 100 років. Часто спучений вермикуліт використовують у виробництві камінів і жароміцних перегородок, елементів теплоізоляційних конструкцій як засипку, у сільському господарстві та агросекторі у виготовленні гунтосумішів, субстрактів і т.д. 

Вермикуліт (від лат. Vermiculus - черв'ячок), мінерал з групи гідрослюд, що мають шарувату структуру. Продукт вторинної зміни (гідролізу і подальшого вивітрювання) темних слюд біотита і флогопита.  Являє собою великі пластинчасті кристали золотисто-жовтого або бурого кольору. При нагріванні з пластинок утворюються червоподібні стовпчики або нитки золотистого або сріблястого кольору з поперечним поділом на найтонші лусочки (спучений вермикуліт). Обпалені маси вермикулита вільно плавають на поверхні води.

  Хімічний склад відповідає приблизною формулі (Mg + 2, Fe + 2, Fe + 3) 3 [(AlSi) 4O10] • (OH) 2 • 4H2O. Однак вермикуліт рідко відповідає загальній формулі і зазвичай містить домішки.